Джурівський ліцей

Скачать

Пропонуємо  розробку уроку  до Дня охорони праці для учнів шкіл.

 

Мета заняття:

Хід заняття

1. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

Ребус:

2. Формування поняття про охорону праці.

Сьогодні ми розглянемо таке поняття, як «охорона праці», дізнаємося, чому потрібно охороняти працю і як треба поводитися під час роботи, щоб зберегти здоров’я.

Є різні види праці. Певний вид праці називається професією. У кожній професії є свої різновиди праці, які називаються спеціальностями (фахами). Наприклад, «Я – учитель» – це загальне поняття. Конкретніше буде сказати: «Я – учитель початкових класів (учитель біології, математики тощо)».

Світ професій дуже великий, їх налічується близько шести тисяч. Професії умовно можна поділити на декілька груп:

У кожного виду праці та на кожному робочому місці є такі умови, які можуть погано впливати на здоров’я працівника – він може захворіти або отримати травму. Для того щоб цього не сталося, щоб працівник виконував корисну та важливу роботу і завжди повертався з роботи додому здоровим, потрібні зусилля багатьох людей, об’єднані поняттям «охорона праці».

Визначення поняття «охорона праці» дано у статті 1 Закону України «Про охорону праці»: це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини в процесі трудової діяльності.

Тут учні наводять приклади професій (бажано назвати професії кожної з наведених груп) і для кожної професії:

Життя і здоров’я працівників охороняються законом.

В Основному Законі ‒ Конституції України зазначено: «Кожен має право на належні, безпечні й здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах забороняється» (ст. 43). «Кожен, хто працює, має право на відпочинок» (ст. 45). Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також щорічної оплачуваної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи в нічний час. Громадяни мають право на соціальний захист (ст. 46), що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Законодавство про охорону праці складається з:

Відповідно до принципів державної політики в галузі охорони праці:

Життя і здоров’я працівника залежить не лише від того, наскільки його трудові права захищені законом і забезпечуються на практиці державою та роботодавцем. Багато залежить і від поведінки самих працівників на роботі. Їх необачність може спричинити небезпеку не тільки для їхнього життя, але й для життя і здоров’я інших людей.

Законодавством встановлено такі обов’язки з охорони праці, які повинні виконувати працівники усіх професій на кожному робочому місці:

Кожен працівник перед початком роботи повинен бути навчений вимог охорони праці для своєї професії та виду роботи. Працівник зобов’язаний суворо дотримуватися цих вимог і в жодному разі не перевіряти на власному досвіді, що станеться у разі їх порушення, – такий негативний досвід, найімовірніше, уже був у чиємусь житті. Про це – прислів’я, поширене серед фахівців з охорони праці: «Кожен рядок інструкцій і порядків написаний чиєюсь кров’ю».

Найчастіше нещасні випадки стаються:

1) з працівниками, які тільки почали свою трудову діяльність (зі стажем роботи до 2 років), ‒ через те, що молодий працівник ще недостатньо вивчив усі вимоги охорони праці на своєму робочому місці;

2) з працівниками, які вже давно виконують цю роботу (зі стажем роботи понад 14 років), ‒ через те, що працівник занадто добре вивчив вимоги охорони праці на своєму робочому місці. Ба більше, тепер він, як йому здається, знає, які з цих вимог справді працюють, а які «можна» вважати формальністю. Того, що так не можна, такого працівника навчає сумна реальність.

Для закріплення вивченого матеріалу учням пропонується відповісти на запитання:

а) що таке «охорона праці»?

б) чому потрібно охороняти працю?

в) хто повинен виконувати роботу з охорони праці?

г) що може зробити учень, щоб зберегти своє здоров’я під час навчання?

3. Розповідь про День охорони праці.

Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Він уперше був організований американськими та канадськими робітниками в 1989 році.

Всесвітній день охорони праці відзначається щороку 28 квітня за ініціативою Міжнародної організації праці (МОП). Ця організація була заснована в 1919 році урядами різних країн для забезпечення миру в усьому світі на основі усунення соціальної несправедливості та поліпшення умов праці.

МОП розробляє міжнародні трудові норми у формі конвенцій і рекомендацій, що встановлюють мінімальні стандарти основних трудових прав: робочий час, час відпочинку, оплата праці, здорові та безпечні умови праці, рівні можливості чоловіків і жінок тощо. Своїми першочерговими завданнями МОП визначає: підтримку демократії і соціального діалогу, боротьбу з бідністю і безробіттям, заборону дитячої та примусової праці.

Починаючи з 2003 року, понад 100 країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці. Це зробили для того, щоб привернути увагу всього суспільства до проблеми збереження здоров’я людини на робочому місці, досягти зниження рівня виробничого травматизму, смертності на робочих місцях. Наша держава підтримала ініціативу відзначення Всесвітнього дня охорони праці і, відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006, визначила 28 квітня як День охорони праці в Україні.

Для закріплення вивченого матеріалу учням пропонується відповісти на запитання:

а) коли відзначається Всесвітній день охорони праці? Для чого його встановили?

б) чи відзначається День охорони праці в Україні? Коли?

в) що таке Міжнародна організація праці? Які її основні завдання?

Тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці щороку визначає МОП.

Пандемія COVID-19 обумовила вибір теми Дня охорони праці як у 2020-му, так і у 2021 році. Девіз Дня охорони праці ‒ 2020 звучав так: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя». Минулого року вірус зупинив життя цілої планети і внаслідок цього, звичайно, постраждали як роботодавці, так і працівники. Разом з кризою прийшло усвідомлення важливості зміцнення систем безпеки та здоров’я на роботі. Девіз цьогорічного Дня охорони праці: «Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі ‒ 2021: передбачати, готуватися та реагувати на кризу ‒ Інвестиції у стійкі системи безпеки та здоров’я на роботі». Це означає необхідність посилення життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам з урахуванням винесених уроків і набутого досвіду у сфері праці.

Демонструються постери на тему профілактики поширення вірусу. Для закріплення вивченого матеріалу учням пропонується переказати те, що зображено на постерах.

Прохання до учнів: назвати плюси і мінуси дистанційного навчання.

Підсумки заняття

  1. Що таке «охорона праці»?
  2. Чому потрібно охороняти працю?
  3. Хто опікується охороною праці?
  4. Коли і з якою метою відзначають День охорони праці?
  5. Чому присвячений День охорони праці – 2021?
  6. Як ми можемо подбати про власну безпеку?

Ольга Бутиліна, інженер з охорони праці

Редакція Редакція журналу «Охорона праці»

 

Останні новини

Пост в блозі №27. Конкурси в квітні
1

Конкурси в квітні

Детальніше
Пост в блозі №26. Проєкти «СпільноСильно» та «Мішечок»
2

Проєкти «СпільноСильно» та «Мішечок»

Детальніше
Пост в блозі №25. Квітень
2

Квітень

Детальніше